Bēniņu pārseguma siltināšana izmantojot minerālvati
 

Melnie griesti - kalpo kā atbalsts siltumizolācijas materiālam, tos var veidot no (dēļu klāja, reģipša, vēja plāksnēm utt). Iespējams arī vati balstīt ar stieples palīdzību, to krusteniski novelkot starp sijām un piestiprinot pie tām.Balstīšana ar stiepli nav ieteicama, ja pa bēniņu telpu iespējams nāksies kādreiz pārvietoties,jo nejauši aizkāpjot garām laipai, varam izkrist cauri pārsegumam.

Minerālvati - bēniņu pārsegumos, ieklāt ne mazāku kā 200mm, vēlams to ieklāt 250mm-300mm. Svarīgi, lai siltināmā materiāla šuves pārklātos un  materiāls nosegtu bēniņu konstrukciju (sijas). Par siltināmo materiālu var izmantot cietās plāksnes, ruļļmateriālu vai beramo siltumizolācijas materiālu. Cietās minerālvates pluss ir tas, ka tas ir blīvāks un nesēdīsies, minerālvates ruļlmateriāls ir lētāks, taču tas laika gaitā nosēdīsies  par 5%.Minerālvates beramais materiāls ir viegli iestrādājams un bez šuvēm, taču tas laika gaitā nosēžas par 15-20%.

Tvaika izolācija - ir neelpojoša, tāpēc nelaiž cauri tvaikus, kas nepieļauj telpā esošajam mitrumam iesūkties siltumizolācijas materiālā. Ieteicams lietot 200mikronu (0,2mm) biezu plēvi. Kāpēc nelietot parasto plēvi? Tāpēc ka tvaika plēves ir izgatavotas no pirmreizēja polietilēna , kas krietni paildzina plēves mūžu līdz ≈60 gadiem. Plēves savienojums veidot ar 200mm pārklājumu, kā arī rūpīgi visus stūrus un savienojumus noizolēt ar lipīgu lentu (izolācijas lentu). Ir pieejama papīra tvaika izolācijas materiāls ar folija pārklājumu, kas siltumu arī atstaro (ALU-PAPĪRS),tā samazinot siltuma zudumus. Der atcerēties, ka naglas lieluma caurums var negatīvi ietekmēt līdz 1m² minerālvates.

Latojumu - veido no kokmateriāliem vai metāla, atkarībā no apdares materiāla veida. Starp latām var ieklāt minerālvates loksnes 50mm , kas kalpos kā buferzona mitrumam, iekštelpu mitrums pamazām iesūksies vatē, taču tas nekrāsies pie plēves un sausākā periodā pakāpeniski tas izžūs.

Par  apšuvuma materiāliem - var izmantot koku, plastmasu utt, taču visbiežāk izmanto reģipsi, jo tas ir ērts lietošanā un tam ir daudzveidīgas pēcapstrādes iespējas.

Rakstā 

 

 Mansards

 

Mēģinot atrast mājās papildus dzīvojamo platību, lielākā daļa cilvēku nolemj apdzīvot mansarda stāvu. Pirmais ar ko saskaramies pārveidojot mansarda telpu dzīvošanai, ir tā siltināšana. Siltināšana mansardā ir viennozīmīgi viens no galvenajiem faktoriem, kas nodrošina tā pilnvērtīgu apdzīvošanu, diemžēl lielāka daļa Latvijā apdzīvotie mansardi ir nepareizi nosiltināti. Šajā rakstā vari izlasīt kā to izdarīt pareizi.
 

Pretvēja materiāla līstu montāža
Līstes veidojam no kokmateriāliem, kurus montējam spāru sānu daļās. Šīs līstes veic divas darbības- 1. Kalpo kā atbalsts pretvēja izolācijas materiālam (pretvēja plāksnēm).  2. Nodrošina gaisa šķirkārtu starp pretvēja izolāciju un jumta segumu vai pretkondensāta plēvi. Šī gaisa šķirkārta nodrošina liekā mitruma aizvadīšanu no siltumizolācijas materiāla, un vasaras periodā neļauj jumta segumam sakarsēt bēniņu telpu. Šķirkārtu  ieteicams veidot ne mazāku kā 50mm.

Pretvēja materiāla montāža
Pretvēja izolācija ir elpojošs materiāls, kas pieļauj gaisa kustību tikai vienā virzienā, no iekšpuses uz āru. Pretvēja materiāls ļauj siltumizolācijai elpot, taču nepieļauj, lai vējš un mitrums nonāktu tajā. Pretvēja izolācijas materiāli ir pieejami divos veidos – plāksnes vai plēves.

Siltmizolācijas materiālu montāža
Siltumizolāciju vertikālajās virsmās vēlams ieklāt no siltumizolācijas plāksnēm, jo ruļļmateriālam vai beramajam ir tendence sēsties. Siltumizolāciju vēlams vaidot 250mm-350mm biezu, tas nodrošinās mazas apkures izmaksas ziemā un vasarā neļaus jumtam sakarsēt mansarda telpu. Siltumizolāciju vēlams veidot no vairākām kārtām, (nevis vienu) un katru nākošo kārtu likt ar nobīdi no iepriekšējās, lai nesakristu siltumizolācijas plātņu sadurvietas.

Tvaika barjeras uzvilkšana
Tvaika barjeru izveido no tvaika izolācijas plēves, ieteicams lietot 200mikronu (0,2mm) biezu plēvi. Plēvi pie spāru konstrukcijas piestiprina ar skavotāja palīdzību. Plēves savienojumu veidot ar 20cm pārlaidumu, stūrus un savienojumus noizolēt ar lentas palīdzību, lai nepieļautu iekštelpā atrodošajam mitrumam nonākt siltumizolācijas materiālā, tādejādi samazinot tā siltumefektu.

Latojuma montāža
Latojumu veido no kokmateriāliem vai metāla, attālums un novietojums atkarīgs no apdares materiāla.

Siltumizolācijas materiāla ieklāšana (bēniņu telpai)
Siltumizolāciju bēniņu telpā varam veidot no plāksnēm, ruļļmateriāla vai beramās siltumizolācijas. Siltumizolāciju balstam uz tvaika izolācijas plēves un apdares materiālā latojuma. Siltumizolāciju, tāpat , kā starp spārēm, ieteicams veidot  250mm-350mm biezu.

Apdares materiāla montāža
Par apdares materiālu varam izmantot reģipsi, koku vai pvc apdares dēlīšus.