Kā pareizi ieklāt linoleju
 

Ideālam grīdas segumam jābūt vienlaidu pārklājumā, bez šuvēm, izturīgam un viegli tīrāmam, šādiem nosacījumiem atbilst tikai daži grīdas segumi un viens no tiem ir linolejs. Bet lai linolejs ilgi kalpotu un skaisti izskatītos, tas arī pareizi jāieklāj, kā to paveikt, vari uzzināt izlasot rakstu.

Pirms linoleja ieklāšanas grīdu iepriekš nepieciešams sagatavot, konkrētā grīda veidota no koka karkassa kurai uzklātas kokskaidu plāksnes ar gropi, taču grīdai jābūt pilnībā gludai un līdzenai, tādēļ plākšņu savienojuma vietas un skrūvju caurumus aizdaram ar špakteles masu kas paredzēta kokam. 

Ja linolejs tiek ieklāts uz betona pamatnes, tad ieklājot to lielās platībās tiek speciāli veidotas kompensācijas šuves, lai betonam staigājot linolejs netiktu saburzīts (skatīt zemāk esošajā video).

Pamatni nepieciešams rūpīgi attīrīt no putekļiem un dažāda lieluma graudiem kas zem linoleja ar laiku izcelsies, tādēļ grīdu rūpīgi attīram ar putekļu sūcēja palīdzību. Tā kā linolejs tiks pielīmēts pie pamatnes ar līmi, tai jānodrošina labu saķeri ar virsmu, tādēļ pamatnei noklājam ar grunti . Kad grunts nožuvusi izklājam linoleju , kuru malās piegriežam izmantojot taisnu priekšmetu un linoleja nazi, parasti tā ir špakteles lāpstiņa kuru pieliekam sienas stūrī un gar to velkot ar nazīti, nogriežam lieko linoleja gabalu . Ja linoleju ieklājam pirmo reizi vai sienām ir daudz izvirzījumu, linoleju no sākuma ieteicams piegriezt ar 5cm lielu pārlaidumu pār stūri un tikai tad veikt gala griezumu.

Derīgi zināt - Nav ieteicams ieklāt linoleju uz reiz pēc tā iegādes, tam jāļauj nostāvēt telpas temperatūrā vismaz 36 stundas.

         
         

Ieklājot linoleju telpās kur ir dažā veida nišas un stūri, linoleju nepieciešams savienot un piegriezt. Vispirms pieliekam vajadzīgo linoleja gabalu saskaņot rakstu , tad ar taisna priekšmeta palīdzību uzliekot to uz linoleja savienojuma vietas, pārgriežam abas linoleja daļas , nogrieztos gabalus izņemam . Rezultātā veidojas taisna un precīzi piegriezta šuve. 

Precīzi piegriežam visus linoleja stūrus un malas, kad tas paveikts, varam sākt linoleja pielīmēšanu pamatnei.

Linoleju līmējam izmantojot grīdas segumiem paredzēto līmi un zobaino špakteles lāpstiņu  ar 1-2mm lieliem zobiem. Linoleju sākam līmēt no tā vidusdaļas  uzklājot līmi ar špakteles lāpstiņu uz grīdas pamatnes . Kad līme uzklāta, uzmanīgi linoleju ieklājam atpakaļ tā vietā, kārtīgi to piespiežot un izlīdzinot, tāpat to paveicam arī ar linoleja pārējām daļām un gabaliem.

Kad linolejs ieklāts un līme nožuvusi, tas stingri turas pie grīdas pamatnes un to nav vairs tik viegli sabojāt, kā linoleju kas nav pielīmēts. Rezultātā esam ieguvuši skaistu, viegli kopjamu un izturīgu grīdas segumu, kas godam kalpos un priecēs mūs vēl daudzus gadus .

Derīgi zināt - Vietās kur netiks montētas grīdas līstes, tādās kā iebūvētie skapji, durvju rāmji u.c, ja tie tiek uzstādīti pirms linoleja ieklāšanas, tad ieteicams tos uzstādīt ar nelielu atstarpi no grīdas, lai būtu iespējams grīdas segumu ieklāt zem tiem.Reģipša grīdas būvniecība
 

Šoreiz varat apskatīt kā tiek mainīta vecā grīda pret jaunu, kurā par plātņu materiāliem izmantotas reģipša grīdas loksnes. Šoreiz par raksta materiāla iesūtīšanu pateicamies Jurim, kurš nolēma padalīties ar informāciju arī ar citiem mūsu lasītājiem.

Kad vecā grīda mājās bija sapuvusi un līka, bija laiks pienācis to mainīt pret jaunu un par labu grīdas plātnēm nosliecāmies uz reģipša grīdu. Vecā grīda bija grīdas brusas kuras uzliktas uz plikas smilts ar uzsistu spundēto grīdas dēļu slāni, kura padomju laikos pārklāta ar skaidu plaksnēm un vairākas reizes krāsota.

Sākām ar skaidu plākšņu noplēšanu kas nenācās viegli, jo kā jau kārtīgs padomju laika remonts, kurā naglas nebija tikušas žēlotas, tad nu skaidu plāksnes nāca nost tikai maziem gabaliņiem . Noplēšot skaidu plāksnes, atklājās diezgan nepatīkams skats (bija gaidīts kas labāks), dēļi ar brusām satrupējuši un no grīdas tikai palicis pāri vien nosaukums . Metam visu ārā pa logu , ceturtajā attēlā redzama daļa no grīdas brusas, nenoliedzami, zari saglabājušies labi.

Nedaudz iztrūka foto materiāla, jo nebija laika fotogrāfēt- jāstrādā, bet tika izmests viss liekais, noņemts smilts slānis 10cm biezumā, uz smilts uzliktas cementa plāksnes un savstarpēji nolīdzinātas, tām pa virsu visā telpas platumā noklāta plēve .

Uz plēves vietās kur atrodas betona plāksnes uzliktas brusas 80x50mm stāvus, vidū savstarpēji saskrūvētas . Brusas saliktas pa 60-70 cm attālumu, un uz tām ar 10 cm atstarpi ieklāti un pieskrūvēti pie brusām 150x25mm dēļi. 

Grīdas reģipsi skrūvējam pie latām, plēves sāni uzlocīti augšā.

Kad viss reģipsis saskrūvēts , laiks skrūvēt otru kārtu, kā lasījām to iesaka salīmēt ar pirmo kārtu, ar pva līmi, tā nu arī darījām un plēves sānus ielocījām un ielīmējām starp kārtām. Līmi uz reģipša uzziedām ar špakteles lāpstu. Protams otra reģipša kārta tika ieklāta krustām pirmajai.

Pirms līmējām reģipsi kopā ar pva līmi tika izmeiģināts, pārbaudes līmējiens ar mazākiem gabaliņiem, atraut vienu no otra neizdevās. Pabeigta grīda pārsteidza ar savu stiprību un klusumu , it kā staigātu pa betonu, nav tukšuma sajūta zem kājām, kā ieklājot  koka skaidu plākšnu materiālus.

Plēvi ieklājām tādēļ lai nenāktu mitrums no zemes, pie reģipša un grīdas kokmateriāliem, bet ir vēl viens pluss, telpā ir kļuvis siltāks, tātad ar plēvi apakšā ir izveidojusies noslēgta gaisa kabata, kas darbojas kā siltumizolācija.

No sākuma bija šaubas par reģipša grīdu, bet tā ieklāta divās kārtās sanāk mazliet lētāk par osb un kokskaidu plāksni, ir biezāka un klusāka, arī kas nav mazsvarīgi uz grīdas pa taisno var līmēt flīzes. Arī nākošās telpās ja mainīsim ieklāsim reģipša grīdu, bet protams jāskatās vai telpās nav pārāk mitrs, tad gan ieteicams ieklāt reģipsi.